Święta w Niemczech, czyli jak dzięki Martinowi Lutrowi miałem wolny dzień

Autor: 31 października 2017 20 maja, 2020 Wpisy ogólne

 

Kiedy kilkanaście (a może i nawet kilkadziesiąt) lat temu na lekcji historii w szkole podstawowej uczyłem się o reformacji i Marcinie Lutrze nie przypuszczałem wówczas, że dzięki niemu będę miał kiedyś dzień wolny od pracy 😊

Jak do tego doszło?

Tak się szczęśliwie składa, że dokładnie 500 lat temu, czyli 31 października 1517 roku, niemiecki mnich Marcin Luter na drzwiach kościoła w Wittenberdze wywiesił swoje słynne 95 tez (m.in. w proteście przeciwko praktyce sprzedaży odpustów).

Wydarzenie to zapoczątkowało rozłam w kościele katolickim i dało początek nowemu nurtowi – protestantyzmowi.

Chociaż z religią protestancką nie mam nic wspólnego, to dziś profituję z tego, że w całych Niemczech obchodzona jest właśnie 500 rocznica tego wydarzenia, a tym samym w całych Niemczech jest dzień ustawowo wolny od pracy 😊

Jest to sytuacja wyjątkowa, tylko ze względu na tę okrągłą rocznicę, gdyż normalnie święto reformacji nie jest świętem, obchodzonym w całych Niemczech, a jedynie w landach, w których przeważa religia protestancka.

Dla porównania, przypadający na jutro dzień wszystkich świętych również nie jest świętem obchodzonym w całych Niemczech, a jedynie w tych landach, w których przeważa religia katolicka.

Taki jest właśnie urok federacji, którą są Niemcy, w przeciwieństwie do Polski, która jest Państwem unitarnym.

I bądź tu mądry 😊

Uroki federacji i niezależność landów

Niemcy to republika federalna złożona z niezależnych krajów związkowych (landów).

Ta niezależność landów jest w Niemczech bardzo mocno podkreślana i strzeżona i właśnie na tę niezależność landów musisz zwrócić szczególną uwagę prowadząc swój biznes w Niemczech.

To trochę coś na kształt Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, które na zewnątrz występują jako jednolite państwo, wewnątrz jednak pod pewnymi względnymi znacznie się od siebie różnią.

W Niemczech odrębności te dotyczą przede wszystkim prawa (głównie administracyjnego) i jak widać świąt 😊

Na te odrębności warto zwracać uwagę, bo mogą mieć niebagatelny wpływ na Twój biznes.

Co prawda dzień wolny od pracy można jakoś przeżyć, nawet jeśli nie byłeś na niego przygotowany 😊 z odrębnościami prawnymi może być to już bardziej dotkliwe…

Aby jednak nie dać się zaskoczyć, to warto się odpowiednio przygotować.

Wujek Google dobry na (prawie) wszystko

W internecie z pewnością znajdziesz mnóstwo stron z wyszczególnionymi świętami w Niemczech, problem w tym, że zwykle są one niemieckojęzyczne, więc jeśli nie znasz tego języka, to na niewiele Ci się to zda.

Na szczęście jest prostsze rozwiązanie, które sam często stosuję 😊

Tutaj z pomocą może Ci przyjść np. kalendarz świąt Google – w nim wyszczególnione są wszystkie święta w Niemczech i wskazane landy, w których dane święto jest obchodzone. Zapewniam, że ten sposób jest bardzo praktyczny i niezwykle prosty w użyciu 😊

Jeśli chodzi o odrębności prawne – to tutaj problem jest bardziej skomplikowany i wujek Google raczej niewiele Ci w pomoże… za to ja bardzo chętnie – zapraszam do kontaktu 😊

Podziel się:

Adam Knopik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się ze mną: info@adamknopik.com | +49 (0) 1575 1455059

Napisz komentarz

info@adamknopik.com +49 1575 14 55 059