Jakie są zalety prowadzenia biznesu w Niemczech?
Niewątpliwie jest ich wiele 🙂
Jedną z nich, zwłaszcza teraz, jest pomoc państwa.
Rząd niemiecki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą silnej gospodarki są dobrze funkcjonujący przedsiębiorcy.
Tym powodziło się całkiem nieźle w Niemczech, dopóki koronawirus wszystkiego nie rozwalił…
W związku z podjętymi działaniami zmierzającymi do zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19), doszło do znacznego ograniczenia życia publicznego, co bezpośrednio przełożyło się na możliwości funkcjonowania przedsiębiorców w Niemczech.
W zdecydowanej większości przypadków, działania te całkowicie uniemożliwiły przedsiębiorcom prowadzenie ich biznesów i doprowadziły do tego, że Ci zaczęli walczyć o swoją egzystencję.
No bo jak np. ma pracować fryzjer, jeśli obowiązuje zakaz kontaktów społecznych i zakład fryzjerski musi pozostać zamknięty? To samo dotyczy właścicieli punktów usługowych, kin, artystów, siłowni etc.
Z kolei cała gastronomia ograniczyła się obecnie do serwisów oferujących dostawy do domu… to jednak nie zapewnia takiego dochodu jak wcześniej.
Takich przykładów można by mnożyć.
Żadna działalność gospodarcza nie może przecież funkcjonować bez klientów.
Nie trzeba być ekonomistą, aby zauważyć, że skutki załamania się płynności niemieckich przedsiębiorstw miałyby katastrofalny wpływ na całą tutejszą gospodarkę.
Według prognoz niektórych ekspertów szkoda wyrządzona gospodarce przez pandemię koronawirusa (COVID-19) może być znacznie większa niż ta, którą spowodował globalny kryzys finansowy z 2008 roku.
Natomiast wyjście z takiego kryzysu miałoby zająć ponad 10 lat.
Wobec realnego zagrożenia nadejścia wielkiej fali bankructw przedsiębiorców, rząd niemiecki stara się zrobić wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać płynność finansową przedsiębiorstw.
Jest to obecnie priorytetowe zadanie.
Projekt głośno zapowiadanej od kliku dni rządowej pomocy dla przedsiębiorców dziś ujrzał światło dzienne.
Jak podkreślił przedstawiający ten projekt niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier:
„żadne zdrowe przedsiębiorstwo nie może zbankrutować ze względu na koronawirusa, podobnie jak nie może zostać zlikwidowane żadne miejsce pracy“.
Łącznie prawie 750 miliardów euro ma zostać przeznaczone na pomoc finansową, którą otrzymają zarówno wielkie przedsiębiorstwa, średnie i małe firmy, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Nad przyjęciem tego pakietu pomocowego jeszcze w tym tygodniu, w iście ekspresowym tempie, ma głosować Bundestag oraz Bundesrat.
Pomoc dla małych przedsiębiorców w Niemczech
Według rządowego projektu, bezpośrednie dofinansowanie mają otrzymać małe firmy i osoby samozatrudnione, które nie mają kredytów i zabezpieczenia.
Na pomoc w tym zakresie przeznaczono rekordowe 50 mld euro.
I tak, w przypadku firm, które zatrudniają:
- do 5 pracowników, ma zostać jednorazowo wypłacone do 9 tys. euro na trzy miesiące,
- do 10 osób mają otrzymać jednorazowo do 15 tys. euro na trzy miesiące.
Wygląda to bardzo obiecująco. Zobaczymy, jak będzie w praktyce.
Warte podkreślenia jest to, że jest to bezzwrotna pomoc.
Nie jest to więc żadna forma kredytu, który trzeba będzie spłacać.
Rządzący słusznie zauważyli, że kredyt nie jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców walczących o swoją egzystencję, gdyż jeśli Ci aktualnie nie mają żadnego przychodu, to nie można oczekiwać od nich tego, że będą w stanie taki kredyt spłacać i taka pomoc na dłużą metę nie okazałaby się trafna.
Wnioski o pomoc będzie można składać już niebawem. W zależności od kraju związkowego (Bundesland) instytucjami odpowiedzialnymi za przyjmowanie i rozpatrywanie takich wniosków będą albo odpowiednie urzędy albo banki inwestycyjne.
Pieniądze mają zostać wypłacone w kwietniu.
Warunkiem uzyskania tego wsparcia jest to, aby kłopoty ekonomiczne były spowodowane sytuacją wywołaną przez koronawirusa.
Przedsiębiorstwa mają w tym celu składać zapewnienia z mocą przysięgi, że ich egzystencja jest zagrożona bądź też środki finansowe niedostateczne.
Pomoc dla dużych i bardzo dużych przedsiębiorców w Niemczech
W celu pomocy dużym i bardzo dużym przedsiębiorcom zostanie utworzony ekonomiczny fundusz stabilizacyjny (WSF) o wartości 400 mld euro, który ma służyć przejęciu długów i zobowiązań firm.
Dodatkowe 100 mld euro ma zostać przeznaczone na wsparcie dla firm, a kolejne 100 mld euro ma wesprzeć specjalne programy niemieckiego państwowego banku rozwoju KfW.
W skrajnych przypadkach możliwe jest przejęcie części udziałów firm przez państwo, z zastrzeżeniem, że gdy kryzys minie, udziały te miałyby znów zostać sprywatyzowane.
Dodatkowe udogodnienia nie tylko dla przedsiębiorców
Ochrona przed wyrzuceniem na bruk – ciekawe rozwiązanie ma zostać wprowadzone również w prawie najmu, gdyż niemiecki rząd zdecydował, że nie będzie można wypowiedzieć najmu osobom, które nie będą opłacić czynszu z powodu kryzysu związanego z epidemią.
Z kolei osobom bezrobotnym ma być ułatwione przyznawanie pomocy socjalnej, a najbiedniejsze rodziny mają otrzymać dodatkowe zasiłki na dzieci.
Najnowsze komentarze